Etnomuzikologė Piekurienė: jeigu yra peteliškė, kodėl negalėtų būti žiogo? – alfa.lt

Etnomuzikologė Piekurienė: jeigu yra peteliškė, kodėl negalėtų būti žiogo? – alfa.lt
2016 lapkričio '26

„Ryškių, stambių, teatrališkų aksesuarų nebuvo. Smulkūs sidabriukai ar auksiukai manęs neskraidino iki debesų. Man jie atrodė per menki, per kuklūs, per pilki. O kur daugiausia spalvų? Audiniuose. Tame pilkame mano jaunystės periode daugiausia spalvų buvo atkeliavusios būtent iš tėčio spintos“, – pasakojo muzikologė Rūta Piekurienė. Ji trečiąją tarptautinę taikomojo meno mugę „CraftVilnius‘16“ nuspalvino ryškiais ir žaismingais sąskambiais.

Tokį lobį ne kiekvienam gyvenime pasiseka rasti

Spalvomis prie savo stendo mugėje traukiate lankytojus, bet dėmesį atkreipia ir lentelė su užrašu, kad Jūsų kūrinys yra saugomas net tik Lietuvoje, bet ir Europos Sąjungoje. Daug kūrėjų prisibijo dalyvauti mugėse dėl kopijavimo, Jūs tam iškart užkirtote kelią?

Nutariau apsaugoti, kai supratau, kad tai yra tas lobis. Tokį ne kiekvienam gyvenime pasiseka atrasti. Intelektinė nuosavybė yra vertybė, todėl ėmiausi tradicinių apsaugos priemonių, išsiėmiau vadinamąjį nacionalinį patentą. Toliau su šiuo savo objektu keliausiu į Europą ir pasaulį, todėl šį dizainą registravau Europos Bendrijoje.

Gerbiama Rūta, papasakokite, kaip peteliškė virto žiogu?

Kiekvienas mato, kad mano žiogo šaknys yra peteliškėje ir kaklaraištyje. Tai tarsi apversta peteliškė ir nukirptas kaklaraištis.

Viskas prasidėjo nuo kaklaraiščio. Daug metų jį sukiojau aplink kaklą, kurdama moteriškus aksesuarus, šią liniją pavadinau „Sutramdyti kaklaraištukai damoms“. Tada nutariau kažką kitokio negu peteliškė ar kaklaraištis padaryti vyrams.

Kai susukau žiogo mazgą, supratau – šitas dalykas turi ateitį. Atrodo, paprasta kaip du kart du, negali būti, kad niekas to nebūtų iki šiol atradęs. Juk iš kaklaraiščių mačiau pasiūtų ir suknelių, ir batų, turbūt netgi fortepijoną rastum.

Pasikuitusi „Google“, nieko neradau, tada kreipiausi į vyrų mados istorikę Brigitą Kupčikienę. Ji patikino, mano dizainas yra unikalus, todėl reikia daryti tam tikrų apsaugos žingsnių. Ne tik todėl, kad manęs nekopijuotų, bet ir dėl to, kad kažkas, pamatęs puikų modelį, pats jo nepatentuotų ir atėjęs man nepasakytų, ei, čia mano išradimas. Taip meno, ypač dizaino, pasaulyje dažnai nutinka.

 

Visą straipsnį skaitykite: https://www.alfa.lt/straipsnis/50108357/etnomuzikologe-piekuriene-jeigu-yra-peteliske-kodel-negaletu-buti-ziogo
Nuotraukos autorius: Dmitrijus Radlinskas